• Yeni Sedan Fiat Aegea

Herkesin merakla beklediği Yeni Sedan Fiat Aegea Auto Show 2015 İstanbul Fuarında görücüye çıktı.

Detaylı bilgiler ilerleyen günlerde...

Yorumlar 545 Yorumlar
    1. Mythos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Mythos -
      Ismi ege, global olsun diye ingilizcesini kullanmislar... Fiat Ege diyip gecin yau...
    1. BigBrother - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      BigBrother -
      Bence Linea gibi tipsiz bir araba bu kadar tuttuysa, bu hayli hayli tutar

Dizayn olarak bence güzel olmuş... yakından görmek gerek...
      BigBrother -
      Alıntı Oğuz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      70.000 liradan başlaması için aracın D segmenti olması lazım iç tasarımı D segmenti sınırına oldukça uzak. Dışı da öyle. Hatta alman c segmenti araçlara göre iç tasarımı ucuz duruyor.
      D segmenti araçlar artık 90 bin liradan başlıyor
    1. Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Oğuz -
      Alıntı BigBrother´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      D segmenti araçlar artık 90 bin liradan başlıyor
      Focus 53.5 astra 49 binden başlıyor 70den başlayıp c segmenti olur mu sizce? ayrıca şu an autoshowdayım araç kesinlikle B segmenti. Yakından görünce emin oldum. Motor kaputu falan çok kısa arka görünümü tasarımı çok dar detay olarak lansman aracının jantları 18 inç ve arkada disk frenler kullanılmış. Aracın başındaki arkadaşlar aracın 1.3 litre mi 1.6 litre mi olduğunu bilmiyorlar ve araca ait herhangi bir broşür mevcut değil
    1. ferhat17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      ferhat17 -
      verilen ölçülere göre araç geniş, dar değil fakat boyu kısa, kaputun kısalığı falan buradan geliyo herhalde kosolda biraz dar olabilir ön cama doğru, bagajı geniş, ama zaten "compact sedan" ifadesi herşeyi açıklıyor. Sonuç olarak iç kalite herşeyi belirler diyorum, malzeme ve işçilik iyiyse millet alır seve seve. skoda rapid, seat toledo citroen ve pejo biraderlerin 301 ve elysee lerini geçer rahatlıkla eğer içi iyi olursa. şanzuman ve motor uyumuda çok kritik. hele bi piyasaya çıksın bakalım
      BigBrother -
      Focus 53.5 astra 49 binden başlıyor 70den başlayıp c segmenti olur mu sizce? ayrıca şu an autoshowdayım araç kesinlikle B segmenti. Yakından görünce emin oldum. Motor kaputu falan çok kısa arka görünümü tasarımı çok dar detay olarak lansman aracının jantları 18 inç ve arkada disk frenler kullanılmış. Aracın başındaki arkadaşlar aracın 1.3 litre mi 1.6 litre mi olduğunu bilmiyorlar ve araca ait herhangi bir broşür mevcut değil
      Bence C segmenti olur demedim ki?
      BigBrother -
      Alıntı ferhat17´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      verilen ölçülere göre araç geniş, dar değil fakat boyu kısa, kaputun kısalığı falan buradan geliyo herhalde kosolda biraz dar olabilir ön cama doğru, bagajı geniş, ama zaten "compact sedan" ifadesi herşeyi açıklıyor. Sonuç olarak iç kalite herşeyi belirler diyorum, malzeme ve işçilik iyiyse millet alır seve seve. skoda rapid, seat toledo citroen ve pejo biraderlerin 301 ve elysee lerini geçer rahatlıkla eğer içi iyi olursa. şanzuman ve motor uyumuda çok kritik. hele bi piyasaya çıksın bakalım
      Bu araç C segmenti bir araç olması lazım zira aracın uzunluğu 4500mm... Ayrıca Dodge Dart tabanlı bir araç ve Dart da zaten kompakt aile arabası sınıfında yani C segmenti...
      Oğuz -
      Bu araç C segmenti bir araç olması lazım zira aracın uzunluğu 4500mm... Ayrıca Dodge Dart tabanlı bir araç ve Dart da zaten kompakt aile arabası sınıfında yani C segmenti...
      Lineadan daha kısa bu verilere göre. Araç malesef diğer c segmenti araçlara göre küçük. Ayrıca bu aracın dodge dart platformlu bir araç olduğu ile ilgili bir bilgi yok.
      Oğuz -
      Bence C segmenti olur demedim ki?
      Abi c segmenti demiyorsun da D segmenti araç 70 olmaz 90dan başlıyor diyorsun ben de 70.000 liraya c segmenti olur mu diyorum. Çünkü aracın fiyatının 50.000 civarından başlayacağını düşünüyordum artık 46-47 düşünüyorum.
      BigBrother -
      Lineadan daha kısa bu verilere göre. Araç malesef diğer c segmenti araçlara göre küçük. Ayrıca bu aracın dodge dart platformlu bir araç olduğu ile ilgili bir bilgi yok.
      C segmenti araçların uzunluklarından haberiniz var mı?? 4500mm civarında olan tüm araçlar C segmenti olarak geçer yani kompakt aile aracı... dingil mesafesi de ayrı bir kıstastır... detaylarını burada bulabiliriniz; http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_car

Dodge Dart platformu üzerinde geliştirildiği aşağıda yazıyor;

http://blog.caranddriver.com/the-fia...ve-dodge-dart/

http://www.thedetroitbureau.com/2015...aegea-project/
      Oğuz -
      C segmenti araçların uzunluklarından haberiniz var mı?? 4500mm civarında olan tüm araçlar C segmenti olarak geçer yani kompakt aile aracı... dingil mesafesi de ayrı bir kıstastır... detaylarını burada bulabiliriniz; http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_car

Dodge Dart platformu üzerinde geliştirildiği aşağıda yazıyor;

http://blog.caranddriver.com/the-fia...ve-dodge-dart/

http://www.thedetroitbureau.com/2015...aegea-project/
      Sorularınıza yanıt vereceğim müsait olduğumda. Yalnız neden öfkelendiğinizi?? anlamış.değilim yaşınızı işinizi boyunuzu posunuzu bilmeden size abi dediğimin farkında değilsiniz sanırım.
      Oğuz -
      Birinci hususa gelelim Tofaş bu aracın Viaggio veya Dart'la alakası olmadığını farklı bir otomobil olduğunu defalarca duyurdu. Hadi diyelim yanlış söylediler ki çok komik bir durum olur. Sizin verdiğiniz yabancı kaynaklar ne kadar emin bu durumdan? Gelip Tofaş'a üretim bandında aracı incelediler mi? Daha iki gün önce ortaya çıkan ve sadece bir tane olan İstanbul'daki Oto Şov'da olan aracın platformunu Tofaş'tan iyi biliyorlar öyle mi? Bir çok yabancı kaynakta da aracın Peugeot 301 ve Citroen C-Elysse ile rekabet edeceğini yazıyor ikisi de doğru söylüyor olabilir mi? Ben ikisine de inanmıyorum bunu belirteyim. Araç bir piyasaya çıksın sonra görelim belki de Dodge Dart platformu kullanıyordur ama net bilgi yok sizin gösterdiğiniz kaynaklar belge niteliğinde mi?

İkincisi; C segmenti araçların boyutundan haberim var
      Dodge Dart 4.67 Genişlik 1.83 C
      Renault Fluence 4.62 Genişlik 2.03 C
      Volkswagen Jetta 4.64 Genişlik 1.78 C
      Ford Focus 4.54 Genişlik 1.86 C
      Toyota Corolla 4.62 Genişlik 1.78 C
      Opel Astra 4.66 Genişlik 1.81 C
      Fiat Aegea 4.50 Genişlik 1.78 ?
      Citroen C-Elysee 4.43 Genişlik 1.75 B
      Peugeot 301 4.46 Genişlik 1.75 B
      Seat Toledo 4.48 Genişlik 1.70 B

Boyutları da görüldüğü gibi B segmentine daha yakın. Gördüğünüz gibi Focus hariç aklıma gelen tüm C segment sedanların boyu 4.60ın üzerinde.

Aks Mesafesine Gelelim

Aracın aks mesafesinin 2.64 olduğu söyleniyor siz kesin Dart platformu gibi davranıp bana C segment araçların aks mesafesini ezberletmeye kalkışmayın. Dodge Dart'ın aks mesafesi 2.70.

Yine B segmenti olduğu aşikar olan Peugeot 301-Citroen C-Elysee'nin aks mesafeleri 2.65 yani Aegea'dan 1 mm daha uzun. O zaman sizin dediğinize göre araç yine B segmenti. Ki ben aks mesafesinin tek genel geçer kavram olmadığını düşünüyorum o ayrı.

Diğer husus bu aracın muhtemelen sunroof seçeneği olmayacak. Bu sınıfta Toyota Corolla dışında sanırım tüm araçlarda sunroof opsiyonu var. Aracın aynalarında sinyal lambası ve farlarında led vs hak getire. C segmentine yakıştırdınız mı?

Bir kısa bilgi daha 70'e D segmenti araç mı var 90'dan başlıyor diyorsunuz ya
      Passat'ın baz fiyatı 72.200 1.4 TSI Trendline.

Yanlış anlaşılmasın ben sadece mantık yürütmeye çalışıyorum, dediğim dedik çaldığım düdük bir durum yok. Saygılar.
      Oğuz -

Telefonla çektim gerçi fotoğraflar şimdilik hep aynı. Tek araba var ve kapıları açılmıyor. Etrafındakiler bilmiyor. Abarth 695 Biposto mudur nedir adama Multiair mi T-Jet mi bu dedim. Adam T-jet bu Multiair olsa mazotlu olurdu dedi yanında başka meraklı kişiler varken olur mu beyefendi Multiair dizel ünite değil dedim. Bize verilen not kadar biliyorum ben dedi adam yuh artık.
    1. Emre06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Emre06 -
      Bu araba bu kadar küçükmüymüş ya.Resimlerden c hatta c+ gibi gelmişti.
    1. ahmet306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      ahmet306 -
      @Oğuz verdiğin bilgiler ve fotoğraflar için teşekkürler.

Karşılaştırmaların bir çoğu doğru fakat, bu araç B sınıfı değil. ekonomik C sınıfı bir araç gibi. tıpkı 301, toledo gibi.. fiyatlandırma bu araçlar gibi olursa Tofaş servis ağı avantajı ile epey satar diye düşünüyorum.

Bu arada ben özellikle içini hiç beğenmedim. 500Ldeki dandik ekran, yine hiç bir yerde olmayan saklama gözleri. boş orta konsol. umarım piyasaya çıkmadan içeride ve dışarıda iyileştirmeler yaparlar.

Yalnız ne olursa olsun Ege; Linea, Albea gibi bir model olmayacaktır. bu ikisi pazara özel üretilmiş, ekonomik B+ sınıfı araçlardı. Ege ise global bir model olacak, Fiat ve Tofaş illaki daha dikkatli olacaktır ve üzerinde daha çok duracaktır diye düşünüyorum.

Keşke bu sınıfta değil de gerçek C sınıfı sedan üretip, Fluence, Jetta, hatta Octovia, Astra Sedan gibi araçlara rakip olabilseydi.
      Oğuz -
      Fuarda gören herkes internette büyük duruyordu uzun gibiydi diyor. Araçta genel itibari ile bir kaç gömlek büyütülmüş Siena havası var. Uzunluk genişlik yükseklik orantıları benzer. Tabi ki bu araç Siena'dan epey büyük. Ancak onun gibi toplu yüksek yuvarlak hatlara sahip.
      ahmet306 -
      Ya ben bu aracı takip edip te geniş zannedenleri zaten anlamıyorum, Bursa'da görüntülenen kamufajlı aracın ne kadar dar ve kısa olduğu belliydi üzerindeki kaplamalara rağmen.
      Oğuz -
      Alıntı ahmet306´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      @Oğuz verdiğin bilgiler ve fotoğraflar için teşekkürler.

Karşılaştırmaların bir çoğu doğru fakat, bu araç B sınıfı değil. ekonomik C sınıfı bir araç gibi. tıpkı 301, toledo gibi.. fiyatlandırma bu araçlar gibi olursa Tofaş servis ağı avantajı ile epey satar diye düşünüyorum.

Bu arada ben özellikle içini hiç beğenmedim. 500Ldeki dandik ekran, yine hiç bir yerde olmayan saklama gözleri. boş orta konsol. umarım piyasaya çıkmadan içeride ve dışarıda iyileştirmeler yaparlar.

Yalnız ne olursa olsun Ege; Linea, Albea gibi bir model olmayacaktır. bu ikisi pazara özel üretilmiş, ekonomik B+ sınıfı araçlardı. Ege ise global bir model olacak, Fiat ve Tofaş illaki daha dikkatli olacaktır ve üzerinde daha çok duracaktır diye düşünüyorum.

Keşke bu sınıfta değil de gerçek C sınıfı sedan üretip, Fluence, Jetta, hatta Octovia, Astra Sedan gibi araçlara rakip olabilseydi.
      Abi Toledo, Skoda Rapid ile hemen hemen aynı araba. Karöser hariç aynı denilebilir. O zaman Octavia hangi sınıfta kalıyor Bence Aegea iyi bir B segmenti tok bir B segmenti olacaktır.
      ahmet306 -
      sınıflara takılmamak lazım fazla, Octovia aks mesafesinden dolayı bazı yerlerde D sınıfı kabul ediliyor ama değil. Önemli olan üreticinin o modeli hangi sınıfta konumlandırdığıdır, ki VW Octovia'yı C sınıfında sınıflandırıyor, hatta Golf ile aynı platformda üretiliyor.

Octovia gerçek C(ompact) sınıfı sedan.
      Toledo ve Rapid ise, ucuz pazarlar için üretilen ekonomik C sınıfı araçlar.(C- desek yeridir ) her ülkede satılmaz böyle araçlar, örneğin 301 de Türkiye gibi pazarlarda(emerging market) satılıyor sadece.
      Oğuz -
      Alıntı ahmet306´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      sınıflara takılmamak lazım fazla, Octovia aks mesafesinden dolayı bazı yerlerde D sınıfı kabul ediliyor ama değil. Önemli olan üreticinin o modeli hangi sınıfta konumlandırdığıdır, ki VW Octovia'yı C sınıfında sınıflandırıyor, hatta Golf ile aynı platformda üretiliyor.

Octovia gerçek C(ompact) sınıfı sedan.
      Toledo ve Rapid ise, ucuz pazarlar için üretilen ekonomik C sınıfı araçlar.(C- desek yeridir ) her ülkede satılmaz böyle araçlar, örneğin 301 de Türkiye gibi pazarlarda(emerging market) satılıyor sadece.
      Abi orada bir hata var ben sana söyleyim Leon ile Octavia aynı platformda üretiliyor. Golfün platformu ayrı. Rapid'in Spaceback modeli de var, bu araba Skoda'nın ortada kalmış bir arabası hakikaten çünkü Fabia da var.
  • Son Makaleler