• Yeni Sedan Fiat Aegea

Herkesin merakla beklediği Yeni Sedan Fiat Aegea Auto Show 2015 İstanbul Fuarında görücüye çıktı.

Detaylı bilgiler ilerleyen günlerde...

Yorumlar 545 Yorumlar
    1. Mythos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Mythos -
      Ncap bana sanki markaya göre test yapıyor gibi geliyor... Amerikan IIHS testleri daha acımasız ve daha adil gibi... Ama onlar da amerikada satılmayan araçları test etmiyor...
    1. Dogus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Dogus -
      Alıntı Dogus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
      Euroncap degerlendirmeler icin yeterli degil. Carpismalar standart. Hic kafa kafaya carpisma veya 60km/h uzeri carpisma yok ki. Gercek hayatta boyle carpismalar olmuyor. Lady Diana nin kaza yaptigi 500sel di sanirim. 180 le kopru ayagana giriyor. Dusunun icinden sag cikan oldu. Bir cok 5 yildizli arac akordiyon olurdu. Ama o 500Sel simdi euroncap a girse sizce kac yildiz alir. Volvo XC60 in teslerini izlemenizi tavsiye ederim. Bi de diger testlere bakin.

global ncap ti sanirim asil test bu adamlarin yaptigi. Kafa kafaya carpisma vs bi cok sey var.
      Fiat Egea (Avrupa pazarındaki ismi ile Fiat Tipo) da bu 2 farklı teste tabi tutulmuş. Standart donanımlı Egea 3 yıldız alırken, opsiyonel güvenlik donanımlarıyla safety pack versiyon Egea 4 yıldıza ulaşmış. Egea yetişkin yolcu koruma için yapılan (yukarıda açıkladığımız) 5 çarpışma testinden 31.3 puan almış bu da %82 yapıyor (31.3 / 38) ve 5 yıldız elde ediyor. C segmentindeki Nissan Pulsar’ın 32 puan (2014), Opel Astra’nın 32.9 puan (2015), Ford Focus’un 33.1 puan (2012), Volkswagen Jetta’nın 33.7 puan (2011), Mazda 3’ün 33.8 puan (2013), Toyota Corolla’nın 34 puan (2013) aldığı bu testlerden Egea 31.3 puan almış.

Egea’ya benzer fiyat politikası ile satılan low cost modellerden Dacia Logan 21.9 puan alabilmiş (2014), Peugeot 301 27.3 puan alabilmiş (2014), aynı şasiyi kullanan Citroen C-Elysee de 27.3 puan elde etmiş (2014).

Çarpışma güvenliği konusunda Fiat Egea, kıyaslandığı low cost sedanlara değil, C segmentinin pahalı otomobillerine denk bir otomobil. Egea yanal çarpma testinde ve B sütununa darbe aldığı direk testinde 16 yani tam puan almış. Önden %40 temas ile gerçekleşen “offset” çarpışmalarda da otomobil çok iyi, 8 üzerinden 7 puan almış. Tam önden tam genişlik ile gerçekleşen “full overlap” çarpışmalarda ise sürücünün ve yolcunun göğüs bölgesinde yeterli korumaya ulaşamamış, buradan da birkaç puan gitmiş, 8 üzerinden 6 almış, bu olmasa otomobil yolcu güvenliğinde diğer C segmenti araçların önünde geçecekti. Şehir içerisinde otomatik fren yapan bir sistemi olmadığından da 3 puan daha gitmiş.

Peki Egea 3 yıldızda kalırken alamadığı 2 yıldızı nerede kaybediyor:

Egea çocuk yolcu güvenliğinde ve yaya güvenliğinde puan kaybetmiş. 6 yaşındaki çocuğu temsil eden dummy mankenin göğüs bölgesinde koruma zayıf kalmış (yetişkin korumada olduğu gibi). Egea ayrıca ön yolcu koltuğunda ISOFIX ve i-size çocuk koltuğu bağlantısı bulunmadığı için de puan kaybetmiş. Yaya güvenliğinde ise yumuşak tampondan çok iyi puan alırken, kaputun kenar bölgelerinden puanlar kaybetmiş. Güvenlik için yardımcı elektronik sistemleri olmadığından da en kötü sonuçlar asistan sistemlerden gelmiş, sadece 3 puan alabilmiş; burada Egea’ya puan kazandıran tek donanım emniyet kemerini hatırlatan uyarı ışığının ve ikaz sesinin standart olması, ancak şerit takip asistanı gibi donanımları olmadığından puan kaybetmiş (Egea’nın bu elektronik donanımları taşıyan safety pack versiyonu bu sayede 4 yıldız almış)

Kısaca, Egea, karoserinin ve platformunun darbe dayanımı / darbe emiciliği ve pasif güvenlik donanımları ile C segmentinin en iyilerinden geride değil, hatta çok iyi durumda. Ancak otomobil, güvenliğe hizmet eden elektronik yardımcısı sistemleri eksik olduğu için ve yayalara zarar veren kaput tasarımı nedeniyle 3 yıldızda kalmış. Bu elektronik donanımların Egea’da neden bulunmadığını da otomobil için talep edilen fiyat açıklıyor. Çocuk koltuğu montajı ve yayalar için kaput üzerinde yapılabilecek geliştirmeler ise maliyetlere ve fiyat politikasına takılabilir.

alintidir. Aslinda bir cok degerde C sinifi araclari yakalamis. Ben baktim euroncap in sitesinden ve makalenin tamamini paylasiyorum sizler icin.

https://hayatinvirajliyollarinda.com...multijet2-356/
    1. kaptan_cm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      kaptan_cm -
      https://m.takvim.com.tr/guncel/2019/...ifta-kaldi/amp

Şöyle bir habere rastlayan oldu mu? Egea'nın hava yastıkları açılmıyormuş
    1. Korkut Varol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      Korkut Varol -
      Alıntı kaptan_cm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ne güzel işte, airbag açılmadan bile insanlar sağ kurtuluyor bu arabadan
      Şaka bir yana, emniyet kemerleri takılı olmayabilir veya daha önce araca müdahale olup kandırma direnci koyulmuş olabilir.
      Bir sürü markada aynı şikayet var, Fiat tek örnek değil.
    1. erayoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
      erayoglu -
      Alıntı kaptan_cm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Buna benzer sorunlar Hyundai de duymuştum, sanırım çarpışma sensörlerinin yeri saçma sapan yerlerdeymiş... Egea yı karalamak istemiyorum ama bu araba ucuz olmasa kimse kapıya koymaz, kendim de alsam sebep sadece bu fiyata sıfır araba diye alırım! (Benzinli için söylüyorum, dizeli yine pahalı)
  • Son Makaleler